Sign up for our newsletter
Be the first to hear about new arrivals and special discounts.


30 Tage problemloses Rückgaberecht
2 Jahre Garantie
Lebenslanger technischer Support
The new ACEMAGIC RX16 laptop is equipped with the AMD Ryzen 7 H255 processor, which can reach a turbo frequency of up to 4.9 GHz. It features 24 GB of DDR5 RAM and a 512 GB SSD, ensuring smooth daily operations, and the RAM can be upgraded to up to 64 GB, with the SSD expandable to up to 4 TB. A 16-inch IPS display with a 16:10 aspect ratio enhances both productivity and the browsing experience.
| Processor | AMD Ryzen™ 7 H 255 Processor 8 cores / 16 threads 3.8 GHz – 4.9 GHz Zen 4 architecture, TSMC 4 nm FinFET process technology, 16 MB L3 cache |
| Graphics Card | AMD Radeon™ 780M (Graphics frequency 2600 MHz, Number of graphics cores: 12) |
| RAM | 24GB DDR5 4800MHz, SO-DIMM DDR5*2, up to 64 GB |
| Storage Configuration | 512GB M.2 2280 NVMe PCIe 3.0 SSD (M.2 2280 slot*2, supports M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD or M.2 SATA SSD, single drive interface supports up to 2 TB, supports up to 4 TB) |
| Wireless Connectivity | WiFi 6, BT 5.2 |
| Video Output | HDMI 2.0 |
| Screen Size | 16" IPS 16:10 |
| Screen Resolution | 1920*1200 60 Hz |
| Camera | 1 MP (1280*720) |
| Battery | 11.55V / 4400mAh 50.82Wh |
| Ports & Buttons |
USB 3.2*2 Gen 1 USB 2.0*1 3.5 mm standard headphone jack*1 HDMI 2.0*1 USB 3.2 Type-C*2, Gen 2 (PD charging/DP1.4, 8K@60Hz/20Gbps data transfer) TF card slot*1 |
| Power | 20 V / 5 A, Type-C port |
| System | Windows 11 Pro |
| Dimensions | 357*247.6*19.9mm |
| Processor | AMD Ryzen™ 9 6900HX Processor 8 cores / 16 threads 3.3 GHz – 4.9 GHz Zen 3+ architecture, TSMC 6 nm FinFET process technology, 16 MB L3 cache |
| Graphics Card | AMD Radeon™ 680M (Graphics frequency 2400 MHz, Number of graphics cores: 12) |
| RAM | 16GB LPDDR5 4800MHz |
| Storage Configuration | 512GB M.2 2280 NVMe PCIe 3.0 SSD (M.2 2280 slot*2, supports M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD or M.2 SATA SSD, single drive interface supports up to 2 TB, supports up to 4 TB) |
| Wireless Connectivity | WiFi 6, BT 5.2 |
| Video Output | HDMI 2.0 |
| Screen Size | 16" IPS 16:10 |
| Screen Resolution | 1920*1200 60 Hz |
| Camera | 1 MP (1280*720) |
| Battery | 11.55V / 4400mAh 50.82Wh |
| Ports & Buttons |
USB 3.2*2 USB 2.0*1 3.5 mm standard headphone jack*1 HDMI 2.0*1 USB 3.2Type-C (full-feature) ×2 (Type-C IN) TF card slot*1 |
| Power | 20 V / 5 A, Type-C port |
| System | Windows 11 Pro |
| Dimensions | 357*247.6*19.9mm |
All laptops feature a QWERTY keyboard layout and are equipped with a multilingual keyboard membrane (German, French, Italian, and Spanish).
The screen refresh rate of the RX16 is 60 Hertz.
The charging time is approximately 1 hour and 40 minutes, with a usage time of 5–7 hours.
The brightness is 250 Lux, RGB, and the color gamut is 45.

Bestens, alles wie beschrieben.
Super Gerät 👍🏻 war zuerst skeptisch, aber musssagen es ist sehr wertig, schnell, funktioniert super,..bin super zufrieden ❣️
Schnell, leise, gut verarbeitet und extra dünn
Bin sehr zufrieden damit
Great value for the price. Looks good and the metal casing is a nice touch. Perfect as a multimedia station connected to my TV. Connect a wireless keyboard and voila! 😁
Even as a budget gaming laptop it functions adequately in low settings.
Highly recommend.
Be the first to hear about new arrivals and special discounts.
Thanks for subscribing!
This email has been registered!