Sign up for our newsletter
Be the first to hear about new arrivals and special discounts.










The ACEMAGIC AM06 Pro is a powerful mini PC equipped with an AMD Ryzen 7 7730Uprocessor. It is well-suited for gaming and comes with 32 GB of DDR4 memory and a 1 TB SSD (upgradable to a maximum of 2 TB). It supports triple 4K@60Hz display output via HDMI, USB-C, and DP interfaces. Additionally, it features two Ethernet ports, WiFi 6, and runs on Windows 11.
| Processor | AMD Ryzen™ 7 7730U Processor, 8 Cores/16 Threads (Zen3 architecture, TSMC 7nm FinFET process, 16MB L3 Cache, Base frequency 2.0GHz, Turbo frequency up to 4.5GHz) |
| Graphics Card | AMD Radeon RX Vega 8 (Graphics frequency: 2000MHz, Number of graphics cores: 8) |
| RAM | DDR4 3200 MHz Dual Channel, DDR4 SO-DIMM Slots*2, up to 64GB |
| Storage Configuration | M.2 2280 SATA SSD, M.2 2280 Slot*1 (NVMe/SATA) adaptive, up to 2TB, SATA Slot*1 for 2.5'' SSD, up to 2TB |
| Wireless Connectivity | WiFi 6, BT 5.2 |
| Video Output | HDMI 2.0*1 (4K@60Hz) USB 3.2 Gen 2 Type-C*1 (4K@60Hz) DP 1.4*1 (4K@60Hz) |
| Audio Output | HDMI 2.0*1 USB 3.2 Gen 2 Type-C*1 DP 1.4*1 3.5mm Audio Jack*1 |
| Ports & Buttons | 10 M/100 M/1000 M/2.5 Gbps adaptive RJ45 Gigabit Ethernet*1 1.0 Gbps RJ45 Gigabit Ethernet*1 USB 3.2 Gen 2 Type-A*2 USB 2.0 Type-A*2 USB 3.2 Gen 2 Type-C*1 (supports DP 1.4, 4K@60Hz) Type-C Input Port*1 HDMI 2.0*1 (4K@60Hz) DP 1.4*1 (4K@60Hz) 3.5mm Audio Jack*1 Power Button*1 |
| Power | 19V/3.42A, Type-C connection |
| System | Windows 11 Pro |
| Dimensions | 50*132*132mm |
Except for the Barebone configurator, all other configurations come with the Windows 11 system pre-installed.
1. Real-time clock, scheduled start
2. Supports automatic start after power on
Ich bin derzeit mit allem sehr zufrieden.
Bin voll zufrieden. Läuftmit Ubuntu 25.10 einwandfrei.
Sehr schneller Versand. Das Gerät entspricht exakt der Beschreibung, ist leistungsstark, leise und bietet ein gutes Preis-Leistungs-Verhältnis.
I would like to highlight several things about the purchase. The communication of the team was outstanding and the speed of delivery was above average! The mini PC does its job perfectly. The price-performance ratio is also great. Based on my experience, I can definitely recommend the company to others! Thank you very much ACEMAGIC again!
Guter Mini-PC für den Preis. Er ist genau das, was man erwarten kann, und führt Anwendungen sehr zuverlässig aus. Die Einrichtung war einfach und schnell, sodass es keinerlei Probleme gab. Er benötigt nur sehr wenig Platz und arbeitet äußerst leise.
Für einen so kleinen PC ist er ziemlich schnell – nicht der schnellste, aber für seine Spezifikationen wirklich sehr gut. Zusätzlich war der Kundenservice hervorragend und konnte mir bei allen Fragen oder Anliegen kompetent weiterhelfen.
Be the first to hear about new arrivals and special discounts.
Thanks for subscribing!
This email has been registered!